Siz siz olun, Düşük konfigürasyonlu Windows VDS’ten uzak durun. Bilenler bilir. Linux sanal sunucularda 256 mb ram’le bile günde yüzlerce ziyaretçiyi kaldırabilir. Halen piyasada 256 mb ramli VPS’ler mevcut olmasına rağmen çoğunlukla ekonomik seçimde 512 mb ram’li opsiyon daha çok satılıyor. Dediğim gibi birçok kişi için oldukça yeterli bir sistem…

Lakin iş Windows Sanal Sunucularda değişiyor. Ülkemizde oldukça yüksek fiyatlarla oldukça düşük konfigürasyonlu Windows VDS sahibi olabiliyorsunuz. 2003 VDS için 512 mb ram yeterli olabilir belki fakat 2003 sunucu yavaş yavaş piyasadan çekiliyor ve 2008, hatta 2008 R2 sunucular çoğalıyor. Fakat Hosting firmaları yazılımı yükseltirken donanımı yükseltmeyi unutuyor. Halen inatla 512 ram’li sunucuyu fahiş fiyata satmaya devam ediyorlar. Tecrübesiz müşteriyi mağdur ediyorlar.

Arkadaşlar, 512 Mb Ram’li Windows 2008 R2 VDS hakkında söylenen “Yeni başlayanlar için yeterlidir” sözüne asla aldanmayın. Daha ilk günden pişman olursunuz. Eğer kendinizi bir VDS yönetebilecek seviyede görüyorsanız konfigürasyonu yüksek tutun. Bütçeniz yeterli değilse ve deneyiminiz de yoksa maceraya atılmayın. Bugün Türkiye’den alacağınız bir 512 Mb Ram’li VDS fiyatına Avrupa’da barınan sunucu firmalarından 4 katı daha fazla Ram’li VDS sahibi olabiliyorsunuz. Siteniz yavaş olur masalına da fazla aldırmayın. Avrupa’daki bir sunucu Türkiye’den bağlantılarda sıkıntı değildir. Amerika’da barınan bir sunucuyu ise tabii ki önermem.

Kesin olarak söyleyebileceğim bir şey var ki o da şudur; Windows VDS alacaksanız 2 Gb Ram’li bir VDS tercih etmelisiniz.

Benim tavsiyem bir süre daha Reseller paketler ile idare etmeniz ve bu arada kendi PC’nize IIS kurarak ve bol bol kurcalayarak deneyiminizi artırabilirsiniz. Ya da PC’nize VirtualBox ile sanal işletim sistemi kurun ve bunu Web sunucusu olarak deneyin.

Naçizane Tavsiyem…