SOROBAN ile SAYISAL İşlemleri GÖRSEL Olarak Gerçekleştirme Düşüncesi

SOROBAN ile SAYISAL İşlemleri GÖRSEL Olarak Gerçekleştirme Düşüncesi

SOROBAN görünüşü dikkatimi çekiyordu, zamanla günümüz teknolojisi için verimli olabileceğini sandığım bazı ilkel-ilk düşünceler aklıma gelmeye başladı, ara ara incelemeye devam ettim.

Şimdi düşüncelerimi ve tasarladıklarımı sizlerle paylaşmak istiyorum;

1. Görüşüm: Sanki her parçacık konumu, sayısal bir değerin görsel gösterimi için tasarlanmış. Bu ikili görünüşten, tasarımdan yararlanabilir miyiz? (Diğer bir deyişle, var olduğunu var saydığımız konum-sayısal değer eşleşmesinden)

Niçin mi?

“Sayısal işlemleri canlılara değil de cansızlara (Örnek: Robotlara) yaptırmak istesek belki bu tasarım işe yarayabilir.

Belki bilinenlerden daha değişik bir yolla sayısal işlem gerçekleştirebiliriz.”

Bu amaçlarımıza ulaşabilmek için hangi yolları, adımları izlemeliyiz?

2. Görüşüm: Eğer her parçacık konumu, sayısal bir değerle eşleştirilebilirse konum değişimleri sayısal değişim anlamına gelmelidir. Bu eylem, kendiliğinden eylem olarak kurgulanabilir. Bu durumda donanımlarımız tarafından algılanabilir.

Örnek: Optik okuyucuların çalışma ilkesi ile benzerlik kurulabilir.

Rakam kullanılmadan iki SOROBAN görünüşü arasında ARTIŞ-AZALIŞ olarak ilişki kurulabilir ve bu da aslında Sayısal İşlem yapıldığı anlamına gelir.

Nasıl mı?

 1. Adım: Her parçacık konumu, SOROBAN üzerinde ayarlanarak bir sayısal değer gösterilir ve bu gösterim, optik okuyucular ile okunabilir yani algılanabilir.
 2. Adım: Diğer parçacık konumu da SOROBAN üzerinde ayarlanarak sayısal işleme katılacak ikinci sayısal değer gösterilir ve bu gösterim, optik okuyucular ile tekrar okutulabilir yani ikinci sayı da algılatılabilir.
 3. Adım: İki sayının parçacıklarının konumu 3. Bir SOROBAN sayısı olarak işleme alınır. İstenen ARTIŞ işe artış olarak konumlandırılabilerek gösterilebilir (parçacık hareketleri gerçekleştirilerek, yani konum değişiklikleri ile) AZALIŞ ise azalış olarak konumlandırılabilerek (parçacık hareketleri gerçekleştirilerek, yani konum değişiklikleri ile) işleme katılacak üçüncü sayısal değer gösterilir ve bu gösterim, optik okuyucular ile tekrar okutulabilir yani üçüncü sayı da algılatılabilir.

Ne dersiniz düşünmeye devam etmeye değer mi?

Bu gönderiyi paylaş

Comments (3)

 • Mert Gürgüç cevap

  Bence çok güzel ve bilimsel düşünmüşsünüz,yazıda çok güzeldi,teşekkür ederim.

  21 Ocak 2012 , 04:47
 • mustafa cevap

  çok enterasanmış paylaşım için teşekkürler

  26 Şubat 2012 , 05:55
 • O. Mert Gürgüç cevap

  Değerli site sahibi ve sevgili ziyaretçiler uzun zamandır üzerinde çalıştığımız Japon formatının aynısı olması için uğraş verdiğimiz ,plastik ve boyadan kaçındığımız 100 % ahşapdan imal ettiğimiz birinci kalite sorobanlarımız,diğer mental aritmetik ekipmanlarıyla beraber bulabileceğimiz soroban satış sitemiz olan http://www.sorobandunyasi.com da sizlere HD videolar ile ürünlerimiz tanıtılarak satışa sunulmuştur. Hepinizi bekleriz.

  13 Mart 2012 , 16:52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.