Blog

Pagerank’ten başka değişen hiçbir şey yok!!!

Google Beyaz Logo

Bir süredir teknik anlamda yardımcı olduğum bir arkadaşımın web sitesinin pagerank değeri en son yapılan güncellemelerin ardından beklenmeyen bir şekilde 0’dan 5’e yükselmişti. Beklenmeyen, çünkü hiç backlink yok.
Eskiden pagerank güncellendiğinde hedef anahtar kelimelerde arama sonuç sayfa sıralamalarınız yükselirdi ve bu Google tarafından sitenize verilen değeri gösterirdi. Fakat bu son güncellemeler sonrası
nda iyice emin oldum ki Google amca bu pagerank işini tamamen rafa kaldırmış ve sadece hevesli SEO’cuları oyalamak, eğlendirmek amaçlı bir oyuncak haline getirmişti. Sebep olarak şunu açıkça söyleyebilirim ki, pagerank değeriniz sıralamalardaki sonuçlarınızı kesinlikle etkilemiyor.

Bahsettiğim web sitesi seo konusunda saldırgan tutumlar sergilemiş bir web sitesi ve pagerank değeri 5 olmadan önce sıralamalarda ve ziyaretçi sayılarında ne idiyse pagerank değeri 5 olduktan sonra da o oldu. Değişen hiç birşey yok. Ne sıralamalarda, ne ziyaretçi sayılarında bir değişim olmadı. Üstüne üstlük eskiden sıralamalar pagerank değerine göre yapılırken, artık bu bile tamamen devre dışı. Bahsettiğim web sitesinin kanlı bıçaklı rakibi olan bir web sitesinin pagerank değeri yerlerde süründüğü halde hiç alta düşmedi. Hep bu web sitesinin üstündeydi.
İşin garip tarafı bir süre (bir kaç ay) sonra pagerank değeri tekrar 0’landı. Dikkatinizi çekerim 1 falan değil. Direkt sıfır. Bunu farkettiğim anda panik yaşadım. Google Ban’a maruz kaldığımızı düşündüm. Hiç olmadı Google Sandbox diye düşündüm. Fakat hayır. Değişen yine birşey yok. Web sitemize ait tüm linkler olduğu gibi yerinde duruyor. Ziyaretçi sayılarında düşme yok. İndexler normal. Kayıp yok yani. Gel de bunu site sahibi arkadaşıma anlat. Vay efendim ben ne yapmışımda Pagerank sıfırlanmış. :) Yahu enteresan olan 5 olması. Neden normale dönünce şaşırıyorsun!!! Tam Nasrettin hoca işi. Kazan doğurdu… :)

Yahu Kazan’ın doğurduğuna inanıyorsun da, öldüğüne neden inanmıyorsun.

Öyle ya, Web siten nasıl olur da Google tarafından 5 pr ile ödüllendirilir?!!! Süper ötesi özgün bir site misin? Hayır. Ziyaretçilerin hastası mı olmuş yazdıklarının? Hayır. Tüm linkler sana mı çıkıyor? Hayır.
E ne o zaman? 0… Kocaman bir sıfır. Google interneti yeterince analiz etmeden, erken bir güncelleme yayınlamıştır, yanıltmıştır ve hatasından geri dönmüştür. Benim naçizane blogum bile bir anda 1’den 4’e yükselmişti. Sonradan 3’e düştü ki bunu yadırgamadım.
Usta, “Pagerank” denen formüle dayalı eğlenceli webmaster oyuncağı internet çöplüğünde yerini almak üzeredir. Geçmiş olsun. Yıllarca iyi eğlendik.

Ama merak etmeyin pagerank 0 oldu diye prestij kaybetmedik. Neden bu kadar pagerank odaklıyız ki? Pagerank kaldırılsa web işlerinden vaz mı geçeceksiniz?
Bırakalım bu işleri… Alexa, Pagerank, Dmoz vs…
Hepsi lüzumsuzdur. Bakınız DMOZ tabanlı Google Directory bile kaldırıldı. Karşınıza şöyle bir uyarı çıkıyor.

Google Dizini artık kullanım dışıdır.
Web’de aradığınız bilgileri bulmanın en hızlı yolunun Web’de arama olduğuna inanıyoruz.
Web’in bir dizinine göz atmayı tercih ediyorsanız, dmoz.org adresindeki Open Directory Project sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bakın Google DMOZ’la işbirliği içindeydi ama artık desteği kesmiş. Ne oldu yıllarca DMOZ’a sitemizi kaydetmeye çalışma sevdamız? Yalan oldu. Gereksiz oldu.
Hasılı lafı getireceğim yer şudur ki; Google ya da arama motoru odaklı web siteleri yapmaya çalışmaktan vazgeçelim artık. Ziyaretçilerimize güzel şeyler sunmaya çalışalım. Bilgilerimizi ya da ne iş yapıyorsak onu sunalım. Başarı peşinden gelecek. Kesin…
Yok, “illa ki istatistiklerimi görmek isterim” diyorsan, Değerli Üstat EBurhan tarafından hazırlanan Sitebilgi fazlasıyla yeterlidir.

Saygılarımla…

largeNewGoogleLogoFinalFlat a

 

No Comments

Leave a Reply

REFERANSLARIMIZDAN BAZILARIHayalinizdeki Web Sitesini Bugün Oluşturun!

İLETİŞİM KURUNİletişim formu ya da email ile bize ulaşmanız halinde size gün içerisinde kısa sürede cevap veriyoruz.

Çalışma Saatleri

PTS-CTS: 08:00 – 19:00

Adres:

Ümraniye

İstanbul

Mesaj Gönderin