Özgür Köleler

Özgür Köleler

Biz özgür köleleriz… Özgürlük alabildiğine, sonsuz ama kısıtlı. Bildiğin çelişki bu.

Özgürüz ama özgürlüğümüz, bulunduğumuz mekanla kısıtlı, bedenle kısıtlı, boyutla kısıtlı, cisimle kısıtlı, zamanla kısıtlı.

Bu da yetmiyormuş gibi uydurduğumuz kavramlarla da 2. kilidi vurmuşuz. Özgürlüğümüz parayla kısıtlı, yaşadığımız topraklarla kısıtlı hatta vizeli bir özgürlük bu. Ne kadar garip değil mi?

Özgürüz ama birilerinin yada bazı dinamiklerin emirlerini yerine getirmekte özgürüz, daha doğrusu kurallarına uyduğumuz müddetle sınırlı özgürlüğümüz. Gülünç bir özgürlük bu…

Özgürüz ama patronumuzun tanımladığı bir mesai kavramı içerisinde özgürüz. Eşimizin tanımladığı sınırlar içerisinde sonraki özgürlüğümüz, bundan ötede çocuklarımızın koyduğu çizgileri geçemediğimiz bir özgür yaşamımız var.

İşte asıl olay burada düğümleniyor. Öyle bir lanet ki bu özgürlük, kısır döngüsü bizden çocuklarımıza, onlardan da torunlarımıza sirayet edip onları da aynı sınırlar içerisine mahkum ediyor.

Evet biz özgür köleleriz, hayatımız boyunca belirli bir sınıfın üyesi olmak ve üst sınıflara kölelik yapmak ise özgürlüğümüzün hareket alanının sınırları ve laneti…

Elyase İSKENDER

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.