Özgür Köleler

Biz özgür köleleriz… Özgürlük alabildiğine, sonsuz ama kısıtlı. Bildiğin çelişki bu.

Özgürüz ama özgürlüğümüz, bulunduğumuz mekanla kısıtlı, bedenle kısıtlı, boyutla kısıtlı, cisimle kısıtlı, zamanla kısıtlı.

Bu da yetmiyormuş gibi uydurduğumuz kavramlarla da 2. kilidi vurmuşuz. Özgürlüğümüz parayla kısıtlı, yaşadığımız topraklarla kısıtlı hatta vizeli bir özgürlük bu. Ne kadar garip değil mi?

kus zincir ozgurluk

Özgürüz ama birilerinin yada bazı dinamiklerin emirlerini yerine getirmekte özgürüz, daha doğrusu kurallarına uyduğumuz müddetle sınırlı özgürlüğümüz. Gülünç bir özgürlük bu…

Özgürüz ama patronumuzun tanımladığı bir mesai kavramı içerisinde özgürüz. Eşimizin tanımladığı sınırlar içerisinde sonraki özgürlüğümüz, bundan ötede çocuklarımızın koyduğu çizgileri geçemediğimiz bir özgür yaşamımız var.

İşte asıl olay burada düğümleniyor. Öyle bir lanet ki bu özgürlük, kısır döngüsü bizden çocuklarımıza, onlardan da torunlarımıza sirayet edip onları da aynı sınırlar içerisine mahkum ediyor.

Evet biz özgür köleleriz, hayatımız boyunca belirli bir sınıfın üyesi olmak ve üst sınıflara kölelik yapmak ise özgürlüğümüzün hareket alanının sınırları ve laneti…

Elyase İSKENDER

No Comments

Leave a Reply

REFERANSLARIMIZDAN BAZILARIHayalinizdeki Web Sitesini Bugün Oluşturun!

İLETİŞİM KURUNİletişim formu ya da email ile bize ulaşmanız halinde size gün içerisinde kısa sürede cevap veriyoruz.

Çalışma Saatleri

PTS-CTS: 08:00 – 19:00

Adres:

Ümraniye

İstanbul

Mesaj Gönderin